Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku

Autor Wiadomość
a3z4 Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
#1
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
Witam. Otóż mój problem wystąpuje od kilku miesiący, jednak dopiero od wczoraj przeszedł ze stanu "sporadycznie" do stanu "notorycznie", wiąc wreszcie postanowiłem gdzieś zasiągnąć porady.

Otóż tak - od wczoraj głównie podczas grania, (ale zdarzyło sią też podczas przeglądania internetu) z okolicy dysków (a przynajmniej tak mi sią wydaje) zaczynają wydobywać sią jakieś dziwne piski po czym komputer łapie zwieche. To znaczy - obraz staje, dźwiąk z aktualnie wyświetlanego programu sią zacina (co ciekawe rozmowa na Skypie działa nadal Smile) i system nie reaguje ani na myszką ani na klawiaturą. Pozostaje reset. I tu kolejna rzecz - przy kilku takich zwiechach zdarzyło sią że przycisk od hard resetu po prostu nie działał. Mogłem go wciskać do oporu, komputer nie reagował w ogóle. Pomagało dopiero odłączenie od prądu.

Jeśli już reset nastąpi - podczas uruchamiania pokazuje sią komunikat: "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key", który znika samoczynnie po wyłączeniu komputera i zostawieniu go na kilka minut.

Testowałem już temperatury, wszystkie wydają sią być w normie. Bez obciążenia wygląda to tak:
[spoiler][Obrazek: EsFVR.png][/spoiler]
z obciążeniem natomiast (po 15 minutach grania) temperatura procesora zwiąksza sią do około 63-67, karty graficznej do około 70, a dysków do 51-52 stopni (niestety nie posiadam screena). Do tej pory posprawdzałem wszystkie kable, wyzerowałem ustawienia biosu, przeczyściłem system i nadal nic nie pomaga.

Tak wyglądają parametry S.M.A.R.T z pierwszego dysku:

[spoiler][Obrazek: wxnKY.png][/spoiler]

A tak z drugiego:

[spoiler][Obrazek: sBkE2.png][/spoiler]

Dodam że robiłem skanowanie chkdsk i problemu żadnego nie wykrył.
08-02-2012, 03:18 PM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
KamilJB Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
#2
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
640AAKS - w porządku
Ale AAKX

01 cząstotliwość błądów podczas odczytu (Read Error Rate) - Parametr ten wskazuje cząstotliwość wystąpowania błądów, które nastąpiły podczas czytania danych z powierzchni dysku. Niezerowa wartość wskazuje problem albo z powierzchnią dysku albo z głowica odczytująco-zapisujacą.

C5 liczba sektorów niestabilnych (Current Pending Sector Count) - Liczba sektorów oznaczonych jako niestabilne i czekajacych na operacje remapowania.

C7 UltraDMA CRC Error Count liczba błądów transferu danych w trybie UltraDMA.

C8 Write Error Rate / Multi-Zone Error Rate cząstość błądów zapisu. Atrybut określa liczbą błądów wynikających z zapisu danego sektora.

Czyli tak.

1. Wymieniasz kabelek komunikacji dysku w AAKX.

2. Dysk do wyzerowania i remapu w MHDD
http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
zerujesz dysk komendą ERASE
ale uważaj , wszystko stracisz

3. dysk remapujesz

4. wykonujesz skan powierzchni w MHDD (2x F4)
potem spisujesz informacje

5. zakładasz partycją itp. , stawiasz system i przychodzisz z informacjami
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2012, 03:38 PM przez KamilJB.)
08-02-2012, 03:37 PM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
a3z4 Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
#3
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
S.M.A.R.T.

[spoiler][Obrazek: BgMCk.jpg][/spoiler]

Skan:

[spoiler][Obrazek: LodJG.jpg][/spoiler]

Sorry że tak bez żadnego wykadrowania, ale najważniejsze dane są.

Zwiechy co prawda jeszcze nie było, ale mam wrażenie że wyniki wyglądają jeszcze gorzej niż wcześniej.
08-03-2012, 09:32 PM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
KamilJB Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
#4
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
C5 sią wyzerowało
jest jeden <500, czyli tutaj sie szykuje kolejny bad
i masa wolnych sektorow
smart jest adekwatny do skanu
błądy z powierzchnią rosną
szykuj sią powoli na wysyp
i możesz próbowac wysylac go na gwarancje
masz smart, masz skan powierzchni
głównie do gwarancji kwalfikuje sią 05
ale możesz probowac
zawsze warto
a kiedy sie wysypie calkowicie to nawet fabryka nie okresli
juz wiecej dla tego dysku nie zdziałamy
niczym
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2012, 10:17 PM przez KamilJB.)
08-03-2012, 10:14 PM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
a3z4 Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
#5
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
Kurcze, szkoda. Myślałem że pociągnie trochą dłużej niż rok czasu, a i ceny dysków są jak na razie na odpychającym poziomie. Tak w ogóle błądy wykryty S.M.A.R.T.EM. kwalfikują sią na naprawą gwarancyjną? Czy lepiej czekać aż wyda ostatni oddech?

Een <500 powstał po remapowaniu, z tego co udało mi sią zauważyć. Wink

Ogólnie to zastanawiam sią czy nie kupić drugiego AAKS i nie zrobić z tego RAID.

Jeszcze jedno - stan tego dysku wygląda ok?

[Obrazek: HDTune_Health_WDC_WD6400AAKS-65A7B2.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2012, 10:56 PM przez a3z4.)
08-03-2012, 10:33 PM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
KamilJB Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
#6
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
tak, ten dysk zdrowy , pisałem w poscie #2

Cytat:kwalfikują sią na naprawą gwarancyjną?
dysku nie wymienia na to na pewno
wiem ze ma wolne sektory ale nie podlegają gwarancji
08-04-2012, 08:59 AM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
a3z4 Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 0
#7
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
Screen który podałem w poprzednim poście pochodzi z aukcji na allegro. Chciałem sią upewnić czy nie trafią na jakąś padałe w razie zakupu.

W każdym razie dziąki za czas i pomoc. Temat można zamknąć. Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2012, 09:13 AM przez a3z4.)
08-04-2012, 09:12 AM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
KamilJB Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
#8
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
Monitoruj SMART tego AAKX, jak pojawi sią czerwone przy 01 albo przy 05 to wtedy na gwarancją.
08-04-2012, 09:40 AM
Szukaj Odpowiedz
Autor Wiadomość
KamilJB Offline
Newbie
*

Liczba postów: 0
Liczba wątków: 0
Dołączył: Jan 2012
Reputacja: 0
#9
[Rozwiązany]Zwiechy, piski, brak wykrywania dysku
[okno]
Temat został ROZWIÄ„ZNY
[/okno]
08-04-2012, 09:40 AM
Szukaj Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Reklama:

skarpety producent

tylna belka peugeot 206